LJUBLJANA – Tudi danes se nadaljujejo množični prihodi migrantov. Stanje je najbolj resno na območju Brežic, medtem pa vlada trdi, da položaj obvladuje. Razmere so izredno težke, a je menda vse pod nadzorom.
20.43
»Iz Dobove je pred nekaj minutami krenil izredni potniški vlak, ki bo predvidoma okoli 23.30 skozi Jesenice v Avstrijo prepeljal 600 v Sloveniji že evidentiranih migrantov. Prevoz enako kot vsi prejšnji poteka v organiziranem spremstvu policije z vednostjo in odobritvijo avstrijskih varnostnih organov o njihovem sprejetju,« je sporočil Bojan Kos iz kranjske policijske uprave.
20.15
Organizacija Zdravniki brez meja že od prejšnjega tedna pomaga pri zdravniški obravnavi migrantov v sprejemnem centru v Brežicah. Pri tem so opozorili na resno stanje, saj morajo številni migranti noč preživeti na prostem. Ob tem so dodali, da to ni krivda Slovenije, temveč da humanitarno krizo ustvarja pomanjkanje sodelovanja med članicami EU.
»Najpomembnejše je toplo zatočišče, drugače bodo ljudje hudo zboleli,« je za avstrijsko tiskovno agencijo APA povedala vodja avstrijske veje Zdravnikov brez meja Margaretha Maleh, ki deluje v Brežicah. Slovenske oblasti se po njenih besedah trudijo narediti vse, kar je ob tako velikem številu migrantov mogoče. »Pomanjkanje koordinacije med članicami EU povzroča humanitarno krizo,« je bila kritična Malehova.
Slovenske oblasti so se po oceni Zdravnikov brez meja na prihod migrantov dobro pripravile, a je bil naval enostavno preveč množičen. Vsak dan v Slovenijo prispe do 9000 migrantov, zaradi česar so kapacitete v sprejemnih centrih prenapolnjene. Njihova ekipa v Sloveniji trenutno obravnava predvsem podhladitve, obolenja dihalnih poti, simptome gripe in okužbe prebavil. Pričakujejo pa, da se bodo razmere zaradi bližajoče se zime in nizkih temperatur še poslabšale.
20.07
Od 14. do 20. ure je okoli 3100 tujcev, ki so bili nastanjeni v Šentilju, odšlo v smeri Avstrije. Avstrijci so jih 1100 že sprejeli, še 2000 pa jih pred mejno črto čaka na vstop.
»Popoldne so iz Dobove v Šentilj prispele tri vlakovne kompozicije s skupno okoli 2350 tujci, ki se trenutno tudi nahajajo v nastanitvenem centru v Šentilju. Sprejemna centra Gruškovje in Središče ob Dravi sta bila ob 20. uri prazna,« poročajo iz mariborske policijske uprave.
20.00
V nastanitvenih centrih v Sloveniji je bilo ob 18. uri nastanjenih nekaj več kot 4800 migrantov, nekaj več kot 11.000 pa jih je bilo v obravnavi v sprejemnih centrih. Skupaj je bilo torej v namestitvenih in sprejemnih centrih nekaj več kot 15.800 migrantov.
19.42
»1484 migrantov, ki so danes v treh skupinah zapustili nastanitveni center v Gornji Radgoni, so okrog 18. ure sprejeli v Republiko Avstrijo,« poročajo murskosoboški policisti.
Iz Rigonc so v nastanitveni center v Gornjo Radgono pripeljali in nastanili 338 migrantov. V sprejemna centra v Petišovce in Dolgo vas pa so iz Brežic prepeljali 11 avtobusov s prebežniki. Po koncu evidentiranja jih bodo nastanili v Gornji Radgoni. V nastanitvenem centru v Lendavi trenutno ni migrantov.
18.10
Zeleno mejo pri Rigoncah v tem trenutku prestopa danes že peta skupina, približno 1500 ljudi. »Ob 17.30 je bilo v sprejemnih centrih v Posavju okoli 11.000 migrantov. V sprejemnem centru Brežice je 4800, v začasnem centru v Dobovi 2000, v novem sprejemnem centru v Dobovi 1200 in v Rigoncah okoli 3000 tujcev,« poroča novomeška policija.
Od 7. ure so bili tujci iz Posavja v spremstvu policistov prepeljani v sprejemne in nastanitvene centre v notranjosti državi s petimi vlaki in z več kot 20 avtobusi. Policisti upoštevajoč logistične in namestitvene omejitve nadaljujejo prizadevanja, da bi z območja Brežic in Dobove v notranjost države kar najhitreje prepeljali večje število tujcev in na ta način razbremenili to območje.
17.31
Ne glede na vse okoliščine Slovenija z velikimi napori obvladuje situacijo ob begunski krizi, pa je na današnji novinarski konferenci dejal državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Razmere so po njegovih besedah težke tako zaradi števila ljudi, ki dnevno prihajajo v Slovenijo, kot tudi zaradi razpršenosti njihovega vstopanja v državo.
Šefic pravi, da imajo zaradi naštetih vzrokov težave tako z oskrbo in s prehrano kot z organizacijo dela v centrih. »Razmere, do dosegamo od 9000 pa do 13.000 in več prihodov na dan, zato niso idealne,« je dejal Šefic, ki pravi, da so tako množični prihodi težave povzročali tudi drugim državam članicam EU. Slovenija namreč nima neomejenih zmogljivosti, zato poskušajo vsa sredstva, ki so jim na razpolago, optimalno izkoristiti. Njihova ključna naloga ostaja oskrba ljudi na varen in human način, v kar da vlagajo maksimalne napore, pravi Šefic, ki si je razmere na terenu ogledal tudi sam.
Registracija migrantov po njegovem glede na njihovo število poteka dovolj hitro. A ker v našo državo prihaja na tisoče ljudi na dan, je zanje izjemno težko poskrbeti v trenutku, odgovarja na nekatere kritike. Kot namreč pravi, je situacija pod nadzorom, a zelo zahtevna.
Danes so se na sestanku operativne skupine dogovorili za nove ukrepe. Poskušali bodo angažirati dodatne prevajalce, ki da so zlasti pomembni v zdravstvenih postopkih. Kmalu bodo v obvladovanje razmer vključili tudi pooblaščene uradne osebe finančne uprave, angažirali bodo tudi varnostne službe. Prav tako se bo v pomoč od srede dalje prek javnih del vključevalo brezposelne, da se bo tistim, ki so najbolj izčrpani, omogočilo počitek.
V Slovenijo je v drugem begunskem valu prišlo 76.306 ljudi. Doslej so obdelali podatke za 36.550 ljudi, ki kažejo, da je večina prebežnikov Sircev (21.155), ostali so povečini iz Afganistana, Iraka in Pakistana. Danes opoldne, ko so zbirali podatke, je bilo na terenu kot podpora policistom 277 pripadnikov Slovenske vojske. (STA)