
Galerija

LJUBLJANA – Po zadnjih dneh, ko se je begunska kriza na slovenskih mejah še posebno zaostrila, sta v petek ob 13. pred mikrofon stopila državni sekretar Boštjan Šefic in poveljnik CZ Srečko Šestan.
Poleg vseh skupin, ki so v Slovenijo prispele v preteklih dneh, je okoli 13. ure namreč mejo s Slovenijo začela prestopati nova skupina migrantov,

Razen nekaterih kritičnih situacij, pravi Šefic, je situacija pod kontrolo, razmere pa policisti, civilna zaščita in zdravstveni delavci obvladajo, kolikor je v takšni situaciji mogoče. Na pomoč so do sedaj priskočile tudi nekatere države, s pošiljanjem najnujnejših sredstev. Iz Srbije so tako prejeli 10.000 odej, prav tako pošiljko pa v naslednjih dneh pričakujejo tudi iz Danske. Iz Češke je prispelo 22 šotorov z ogrevanjem in spalnimi potrebščinami, ki bodo lahko gostili 150 ljudi, med vikendom pa pričakujejo tudi pomoč UNHCR.
Kaj pa iz Bruslja?
Med stvarmi, ki jih trenutno na kriznih območjih najbolj potrebujejo, so različna oprema, šotori, tehnična sredstva in vozila, je povedal Šefic. Zdaj pričakujejo odgovor iz Bruslja, kjer je Evropska komisija zagotovila čimprejšnji odziv na njihove prošnje in nato tudi dobavo materiala. Poleg tega so z ministrstvom za finance pripravili tudi finančni predlog za pomoč, na podlagi dvostranskih sporazumov pa bi na zunanjo schengensko mejo države lahko na pomoč poslali tudi policijske sile.