
Galerija

DOBOVA, JESENICE, ŠENTILJ, GORNJA RADGONA – V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je bilo okoli 9. ure 1032 migrantov.
Zjutraj je prva skupina migrantov (okrog 550) ta center začela zapuščati, odšli so proti tamkajšnjemu nekdanjemu mejnemu prehodu. Avstrijski varnostni organi migrante sprejemajo, promet čez reko Muro pa je urejen s semaforji in poteka izmenično enosmerno.
V nastanitvenem centru v Lendavi je trenutno 628 migrantov, ki jih bodo dopoldne prepeljali v nastanitveni center v Gornjo Radgono, še poročajo pomurski policisti.
9.02
Železniški potniški promet med Slovenijo in Hrvaško je po navodilu državnih organov spet prekinjen, je zapisano na spletni strani Slovenskih železnic.
Vlada je namreč odločila, da se do nadaljnjega znova ustavi promet na mejnih prehodih s Hrvaško za mednarodne potniške vlake. Kot zatrjujejo na Slovenskih železnicah, vlaki po Sloveniji vozijo neovirano. Do nadaljnjega je za mednarodne potnike proti Zagrebu še vedno organiziran nadomestni prevoz do Brežic.

V sprejemnem centru v Špilju na avstrijskem Štajerskem je bilo zjutraj nekaj več kot 1700 beguncev. Noč je na meji po navedbah tamkajšnje policije minila brez posebnih dogodkov. Na slovenski strani v Šentilju na vstop v Avstrijo medtem čaka približno 3600 beguncev, po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA še navaja policija.
7.17
V petek zvečer in ponoči so na mednarodni mejni prehod za železniški promet Dobova pripeljali še trije vlaki z migranti. V večernih urah sta v spremstvu hrvaških policistov prispela dva vlaka z okoli 2200 migranti. Po opravljenih policijskih postopkih in zdravstveni ter humanitarni oskrbi so tujci v spremstvu slovenskih policistov z vlaki nadaljevali pot proti Šentilju.
Malo pred 4. uro pa je v Dobovo prispel še vlak s 1071 migranti. Policisti so tujce pospremili v sprejemni center v Dobovi (livarna), po končanih postopkih pa jih bodo glede na logistične in nastanitvene zmogljivosti v spremstvu slovenskih policistov prepeljali v nastanitvene in sprejemne centre po državi. Ob 6.30 je v Dobovo pripeljal še en vlak s 1050 migranti, poročajo dolenjski policisti.
Poskušajo čim bolj razbremeniti območje
Vso noč so potekali prevozi migrantov z vlaki in avtobusi iz Dobove v sprejemne in nastanitvene centre v notranjosti države. V sprejemnem centru v Dobovi (livarna) je bilo okoli 5.30 nekaj več kot tisoč tujcev, ki so prispeli z vlakom nekaj pred 4. uro. Vse tujce, ki so se pred tem nahajali v sprejemnem centru, pa so zvečer in ponoči z vlaki in avtobusi prepeljali v sprejemne in nastanitvene centre v Dolgo vas, Gornjo Radgono in Lendavo.
Nekaj v Avstrijo prek Jesenic
Gorenjski policisti so zgodaj zjutraj napovedali izredni potniški vlak iz Logatca prek Jesenic v Avstrijo. Ta naj bi okoli 7. ure v Avstrijo pripeljal 426 migrantov. »Prevoz enako kot vsi prejšnji poteka v organiziranem spremstvu policije z vednostjo in odobritvijo avstrijskih varnostnih organov o njihovem sprejetju,« je sporočil Bojan Kos iz kranjske policijske uprave.
V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je bilo malo po 6. uri nastanjenih 1032 migrantov, v nastanitvenem centru v Lendavi pa 628. Zvečer in ponoči so iz Dobove na območje PU Murska Sobota prepeljali 936 migrantov, sprejemna centra v Petišovcih in Dolgi vasi pa sta prazna.
Šentilj prenatrpan
Na območju Policijske uprave Maribor je bilo v petek ob 19.30 v nastanitvenem centru Šentilj 1638 migrantov. Avstrijski varnostni organi so jih ob 20. uri sprejeli 1200.
Ob 21.20 je v Šentilj iz Dobove prispel vlak z 1079 migranti, po polnoči pa so vlaki iz Dobove pripeljali 954 in pozneje še 893 migrantov. Z avtobusi iz Novega mesta je prispelo 273 migrantov, poročajo štajerski policisti.
V nastanitvenem centru v Šentilju je bilo zjutraj 3637 oseb, sprejemna centra v Središču ob Dravi in Gruškovju pa sta prazna.