
Galerija

V političnem zakulisju se pospešeno riše podoba morebitne nove vlade Janeza Janše. Po zadnjih informacijah naj bi bila ministrska ekipa manjša in bi štela 14 resorjev oziroma 15 ministrov, če upoštevamo še ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Razrez naj bi bil že precej jasen. SDS naj bi pripadlo sedem ministrstev, NSi oziroma trojčku okoli nje pet, Demokrati Anžeta Logarja pa naj bi dobili tri resorje. Poslanci naj bi o predlogu bodoče ministrske ekipe glasovali že v sredo, so poročali na 24ur, kjer omenjajo tudi potencialna imena nove ministrske ekipe.
Med najresnejšimi kandidati za finančnega ministra se omenja Andrej Šircelj, položaj pa naj bi zanimal tudi Igorja Mastena iz kvote Demokratov. Anže Logar naj bi bil v igri za gospodarskega ministra, pri čemer bi resor lahko zajemal tudi področje socialnega dialoga in področja, ki ga je doslej imelo ministrstvo za delo.
Prvak NSi Jernej Vrtovec se najpogosteje omenja kot možni minister za infrastrukturo in energetiko. Pri zdravstvu naj bi bila v igri Tadej Ostrc, vodja poslancev Demokratov, in Tina Bregant, predsednica SLS. Bregantova bi lahko prevzela tudi kmetijstvo, tradicionalno pomemben resor za SLS.
Med imeni, ki visoko kotirajo, je tudi Monika Kirbiš Rojs iz kvote Fokusa, in sicer za ministrico za lokalno samoupravo in kohezijo. Ministrstvo za demografijo naj bi skoraj zagotovo prevzel Janez Cigler Kralj iz NSi. Obrambo bi lahko znova vodil Matej Tonin, če bi se iz Evropskega parlamenta vrnil v domačo politiko. V igri za ministrsko mesto je tudi Aleš Hojs, a ne nujno za okolje in prostor, kot se je sprva ugibalo.
A vse še ni dogovorjeno. Pri nekaterih resorjih naj bi se interesi partnerjev križali, je poročal 24ur, zato bo moral končno odločitev najverjetneje sprejeti Janez Janša. Imena za zdaj ostajajo neuradna, zakulisna usklajevanja pa očitno vstopajo v odločilno fazo.
SDS je v DZ po skrajšanem postopku vložila predlog sprememb zakona o vladi, potem ko je Svoboda umaknila svoj predlog. Predlagajo zmanjšanje števila ministrstev z 19 na 14, pod predlog pa so podpisani le poslanci SDS.
Po predlogu bi vlada imela ministrstva za finance, zdravje, pravosodje, kmetijstvo, kulturo, obrambo ter zunanje in evropske zadeve.
Ministrstvu za okolje bi znova pripojili prostor, notranjim zadevam javno upravo, infrastrukturi pa energetiko. V eno ministrstvo bi združili lokalno samoupravo, kohezijo in regionalni razvoj, področje izobraževanja pa bi znova povezali v ministrstvo za izobraževanje, znanost in mladino.
Tri sedanja ministrstva – za gospodarstvo, turizem in šport, za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter za solidarno prihodnost – bi preoblikovali v dve: ministrstvo za gospodarstvo, delo in šport ter ministrstvo za demografijo, družino in socialne zadeve.
Ohranili bi tudi ministra brez resorja za odnose med Slovenijo in avtohtono slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah ter med Slovenijo in Slovenci po svetu. Ministrstvo za digitalno preobrazbo bi po predlogu ukinili.
Svoboda je že dopoldne umaknila svoj predlog sprememb zakona o vladi. Sporočili so, da ne bodo ovirali oblikovanja nove vlade, kot si jo je zamislila nastajajoča koalicija.