LJUBLJANA – Številne evropske države se soočajo s tisoči beguncev, ki na stari celini iščejo boljše življenje. Tudi Slovenija pričakuje prihod večjega števila. Poleg tistih, ki bodo prišli sami, naj bi jih več sto sprejela v okviru solidarnostne prerazporeditve iz drugih držav, kot sta Italija in Grčija. Letos je sicer doslej v Slovenijo prišlo manj prosilcev za azil kot pretekla leta.
Za nastanitev različne lokacije glede na status migrantov
Pristojne slovenske ustanove pripravljajo različne lokacije nastanitve za migrante glede na njihov status. Tako so posebne kapacitete pripravljene za tiste, ki bodo zaprosili za mednarodno zaščito, druge za tiste, ki bodo morda vrnjeni v matične države ali v države, iz katerih so prišli, in spet tretje za tiste, ki bodo imeli samo dovoljenje za začasno zadrževanje na območju Slovenije.
Pripravljajo se tudi na možnost, da begunci, podobno kot na Madžarskem, ne bi želeli v nastanitvene centre in bi se ustavili na železniški postaji oziroma bi se na pot odpravili peš. V tem primeru bodo zagotovili postavitev ustreznih kapacitet ob sprejemnih centrih.
Tudi za osebe, ki ne bodo želele ostati v Sloveniji, bodo poskrbeli. Kar se tiče njihovega odhoda v ciljne države, pa bo to stvar enotnega dogovora držav članic EU. Slovenija namreč mora spoštovati evropski pravni red, zato oseb, ki pridejo v državo, ne more in ne sme transportirati v katero drugo državo, poudarjajo na notranjem ministrstvu.
Predstavniki ministrstva, ki vodi pripravo zmogljivosti za sprejem in nastanitev beguncev, bo na podlagi sestankov v posameznih občinah, ki naj bi gostile begunce, pripravili še natančnejše scenarije. Po prvih sestankih so vpletene občine izrazile pripravljenost pomagati beguncem.
Konkretne lokacije za sprejemne centre še določajo, na prvi sestanek pa so povabili predstavnike 13 občin, poleg ljubljanske in mariborske še Ankarana, Brežic, Črnomlja, Celja, Lendave, Logatca, Postojne, Vrhnike, Ilirske Bistrice, Grada in Podlehnika.