LJUBLJANA – V nastanitvenih centrih po Sloveniji je po podatkih policije ob 19. uri nastanjenih 2372 prebežnikov, ki so v državo prispeli na različnih vstopnih točkah iz Hrvaške. Največ, in sicer 1550 jih je v šotorišču na parkirišču na nekdanjem mejnem prehodu Šentilj, 800 na sejmišču v Gornji Radgoni in 22 v Centru za tujce v Postojni.
V Slovenijo je sicer danes v Središču ob Dravi, Petišovcih, na Gruškovju in Obrežju vstopilo skupaj 2100 prebežnikov, v soboto pa 3000.
V Šentilju in Gornji Radgoni, kjer se jih nastani večina, prebežniki tudi zapuščajo državo in odhajajo v Avstrijo. Po nekaterih informacijah bi lahko nekateri državo zapustili še nocoj, zato še ni jasno, koliko jih bo v Sloveniji tudi prenočilo in se naprej na pot odpravilo v ponedeljek zjutraj.
19.30: Slovenija je za danes zaključila sprejem migrantov, napovedan prihod še okoli 300 prebežnikov na Obrežje v poznih večernih urah je odpovedan, so za STA pojasnili v policiji.
18.10: Na mednarodni mejni prihod Obrežje je s hrvaške strani popoldne pripeljalo šest avtobusov s približno 300 prebežniki. Te zdaj popisujejo, po opravljenih postopkih evidentiranja jih bodo 200 odpeljali v nastanitveni center Šentilj, sto pa v Gornjo Radgono. V poznih večernih urah, predvidoma do 23. ure, jih na Obrežju pričakujejo še dodatnih 300.
17.00: Hrvaški premier Zoran Milanović je danes potrdil, da Hrvaška zdaj v begunski krizi izvaja »načrt C«. Begunci bodo odhajali v Slovenijo, dokler bodo lahko, sicer pa so v Zagrebu pripravljeni tudi na ostale možnosti. »Nihče nas ne bo zafrknil,« je zatrdil, kot poroča Jutarnji list.
»Nam bo v tej zgodbi zadnjim spodrsnilo, verjemite mi,« je dejal novinarjem. »S sokoljim očesom spremljamo vse, kar se dogaja v naši okolici, bodite mirni in strpni. To delamo že mesec dni,« je dejal na sejmu v Tinjanu sredi Istre.
16.15: Celotna organizacija sprejema in obravnave migrantov poteka brez zastojev, vse je pod nadzorom in v skladu z načrti, je na novinarski konferenci ob drugem begunskem valu zagotovil državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Slovenija po njegovih besedah ni dala soglasja za nov vlak iz Hrvaške s 1800 migranti, ki prihaja iz Opatovca.
Situacija je zdaj namreč obvladljiva, je dejal Šefic, a dodal, da si Hrvaška želi, da bi Slovenija dnevno sprejela 5000 ljudi. Na drugi strani pa je Avstrija, ki po navedbah Šefica pravi, da ne more sprejeti več kot 1500 ljudi dnevno. Slovenija si po njegovih besedah ne more privoščiti večjega sprejemanja migrantov, kot je njihov odliv, saj bi to pomenilo, da bi jih v desetih dneh pri nas ostalo 35.000, »kar je nesprejemljivo«.
Tudi za tako situacijo ima Slovenija sicer pripravljen scenarij, je zagotovil, vendar bi to pomenilo, da ne bi mogli več govoriti o nemotenem delovanju države. Vsi napori so zato še vedno usmerjeni v popoln nadzor migracijskega toka. Ta cilj bodo poskušali zagotavljati tako s političnimi kot z varnostnimi in drugimi aktivnostmi, je pojasnil.
Že od jutra so v stalnih stikih z avstrijsko in s hrvaško stranjo, prav tako so se za nasvet obrnili na Evropsko komisijo. Seznanjeni so tudi s hrvaško namero, da migrante nastani na območju Zagreba, kar bi lahko pomenilo, da bi ti sami začeli prestopati mejo s Slovenijo. »Tudi to bomo omejevali in poskušali nadzirati,« je dejal Šefic in dodal, da bi bilo prav, da Hrvaška kot članica EU sledi osnovnim principom, ki so jim zavezane vse članice.
Za zdaj je policija za delovanje ob begunskem valu angažirala 264 pripadnikov posebne policijske enote in 731 rednih policistov. »To je velika obremenitev za policijo,« je poudaril.