Na svetovni dan čebel so Slovenske železnice znova posejale semena sončnic in s tem nadaljevale projekt Sejemo sončno prihodnost. Gre za pobudo, s katero želijo ob železniških progah in postajah širiti sporočilo o trajnostni mobilnosti, skrbi za naravo in povezanosti z lokalnim okoljem, so zapisali v sporočilu za javnost.

Prve simbolične setve so letos izvedli v Domžalah, Grosupljem in Ivančni Gorici. FOTO: Slovenske železnice
Prva sončnična semena so letos posejali v Domžalah, Grosupljem in Ivančni Gorici. V prihodnjih tednih bodo setve izvedli še v 11 drugih občinah po Sloveniji. Skupno bo v projektu sodelovalo 14 občin.

FOTO: Slovenske železnice
V Domžalah so ob železniški postaji sejali učenci Ekošole OŠ Venclja Perka, županja Renata Kosec in atletinja Maruša Mišmaš Zrimšek.
V Grosupljem so se pridružili učenci OŠ Louisa Adamiča, župan dr. Peter Verlič in šahovska velemojstrica Laura Unuk.
V Ivančni Gorici pa so pri simbolični setvi sodelovali učenci OŠ Stična, lokalni čebelarji, župan Dušan Strnad in nekdanji telovadec Mitja Petkovšek.

Skupno bo sodelovalo 14 občin po Sloveniji. FOTO: Slovenske železnice
»Sončnica je krasen simbol sončne energije, naši električni vlaki pa že danes vozijo na 100-odstotno obnovljivo energijo. Je simbol upanja in prihodnosti. Kar sejemo danes, žanjemo jutri. Hkrati pa nas opominja, da lahko tudi majhna, lokalna dejanja – tukaj in zdaj – odmevajo zelo glasno,« je ob zagonu kampanje povedala mag. Tanja Rotovnik, direktorica Sektorja za marketing, komuniciranje in mednarodne odnose pri Slovenskih železnicah.

FOTO: Slovenske železnice
Sončnice ob svetovnem dnevu čebel niso naključna izbira. So medovite rastline, ki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti, obenem pa s svojo rumeno barvo v prostor prinašajo optimizem. Ob železniških progah bodo zacvetele jeseni, prav v času, ko Evropa poudarja pomen trajnostne mobilnosti.

FOTO: Slovenske železnice
Projekt so Slovenske železnice uspešno izvedle že lani. Pobuda je bila prepoznana tudi na evropski ravni, saj je prejela mednarodno nagrado za najboljšo nacionalno zeleno kampanjo v Evropi v okviru European Travel Commission – Rail Tourism Awards 2025.

FOTO: Slovenske železnice
Letos bodo sončnice poleg Domžal, Grosupljega in Ivančne Gorice posejali še v Laškem, Sevnici, Divači, Šmartnem ob Paki, Celju, Kočevju, Ljubljani, Medvodah, Dravogradu, Velenju in Osluševcih pri Ormožu. Projekt tudi letos podpira partner SAATBAU eGen, ki je priskrbel semena za vse lokacije.

FOTO: Slovenske železnice