POZEBA

Tudi letos je pozeblo, zaradi nevarnosti je treba izvesti zaščitne ukrepe

Prejšnji teden se je marsikje po državi spustilo pod ničlo.
Vrtičkarji in ljubiteljski sadjarji imajo zaradi majhnih površin in manjšega števila dreves več možnosti, da se ustrezno zoperstavijo pozebi. Seveda pa morajo to storiti čim prej. FOTO: Blaž Samec
Vrtičkarji in ljubiteljski sadjarji imajo zaradi majhnih površin in manjšega števila dreves več možnosti, da se ustrezno zoperstavijo pozebi. Seveda pa morajo to storiti čim prej. FOTO: Blaž Samec
L. K., STA
 28. 4. 2026 | 06:15
1:18

Pred dnevi je bila na nekaterih območjih države pozeba. Po prvih informacijah so bili prizadeti zgodnji posevki v določenih legah na območjih Primorske, osrednje Slovenije, Gorenjske, Dolenjske in tudi drugod po državi, so pojasnili v Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS).

Kot so poudarili, je škoda v tistih dneh, ko so se temperature zraka marsikje spustile pod ničlo, nastala predvsem na nezaščitenih posevkih zgodnjega krompirja, špargljev, nekaterih drugih zelenjadnic, sadnem drevju, borovnicah, jagodah ter na vinski trti. Zaradi nevarnosti, da bi lahko pozeba v posameznih legah povzročila škodo tudi na občutljivih sadnih vrstah, vrtninah in zgodnjih posevkih, so v KGZS kmete že opozorili, naj vendarle izvedejo morebitne zaščitne ukrepe, kot so zaščita občutljivih rastlin, zračenje rastlinjakov ali uporaba protislanskih metod.

Kako velik je obseg škode in kakšni bodo vplivi na pridelek, se bo pokazalo šele v naslednjih dneh.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
VIDEO
TEŽKE RAZMERE
Promo
ZDRAVSTVO
Sovoznik
PremiumPromo
FRANJA
Promo
ZDRAVJE
Promo
ZDRAVJE
PRESENEČENJE
Promo
SPREMEMBA
Promo
ŽIVLJENJE
Promo
FINANCE