LJUBLJANA – Soustanovitelj KSEVT Miha Turšič je sporočil, da z današnjim dnem prekinja gladovno stavko. Po razpletih, povezanih s financiranjem KSEVT, je Turšič prejel tudi mnenje direktorata za javno računovodstvo, da je bila uporaba javnih sredstev v KSEVT upravičena in transparentna. »To mi zadošča, da preneham ogrožati svoje zdravje,« je zapisal Turšič.
Turšiču poročilo direktorata za javno računovodstvo zadošča in se bo raje posvetil konstruktivni tranziciji KSEVT v funkcionalno institucijo. Od ministrstva za kulturo pričakuje, da zavrže zahtevek za vračilo sredstev, da bodo v KSEVT lahko zaključili poslovno leto 2014 in se posvetili sanaciji letošnje situacije.
»Spoznanje, da je bila kriminalizacija poslovanja KSEVT za leto 2014 posledica umanjkanja volje za iskanjem konstruktivnih rešitev direktorice direktorata za ustvarjalnost, lahko ministrici služi kot podlaga za ukrepanje, saj je sedaj očitno, da je zaposlena namenoma povzročila veliko stvarno in moralno škodo meni, KSEVT in ministrstvu za kulturo,« je poudaril Turšič, ki je gladovno stavko začel 30. septembra.
Upa, da bodo ministrica in tamkajšnji zaposleni razumeli ta primer kot opozorilo, da uradniki na ministrstvu ne smejo biti zgolj skrbniki računovodskih pravil, temveč predvsem tisti, ki naj sledijo razvoju umetniških praks in skrbijo za čim boljše razmere za nastajanje umetnosti in kulture.
Dobil besedo, da bo narejeno vse za vzpostavitev KSEVT
Glede druge zahteve je Turšič od predsednika vlade, ki mu je segel v roko v Moderni galeriji, dobil besedo, da bo narejeno vse potrebno za vzpostavitev KSEVT na trdnih produkcijskih temeljih. Prve dejavnosti se po njegovih besedah začenjajo že v naslednjem tednu.
Tretja zahteva (dvig proračuna za kulturo na dva odstotka državnega proračuna) je bila po njegovih besedah javno prepoznana. Državni svet je s svojim sklepom državnemu zboru posredoval pobudo za čimprejšnje zvišanje.
Množična reakcija zaskrbljenih mednarodnih partnerjev, s katerimi sodeluje slovenska umetniška scena, mora po njegovih besedah biti opozorilo vladi, da se z našimi projekti v mednarodnih konzorcijih ni igrati.
»Na tej mednarodni podpori moramo graditi pritisk na politiko, ki mora z vso odgovornostjo čim prej ustvariti razmere, da lahko izponimo zaveze, ki smo jih dali svojim evropskim partnerjem,« pravi Turšič.
Dodal je, da naj primer KSEVT pri političnih odločevalcih ostane »kot opozorilo, da sta umetnost in kultura krhki kvaliteti človečnosti, človeškega je vedno premalo, zato bomo vedno zahtevali več«.
Odziv ministrice
»Ministrica za kulturo mag. Julijana Bizjak Mlakar se je razveselila odločitve gospoda Mihe Turšiča o prenehanju gladovne stavke, saj ga je sama k temu pred tem večkrat pozvala.
Hkrati pa moramo demantirati njegove izjave v zvezi z obračunsko dokumentacijo, saj so vsi postopki na Ministrstvu za kulturo potekali v skladu z zakonodajo in na tem področju od dne 9.10.2015, ko smo prejeli poročilo Ministrstva za finance, ni bilo novih dejstev oziroma ni prišlo do drugih zaključkov. Ministrstvo za finance ni nikoli potrdilo, da naj bi Ksevt posloval transparentno in pravilno, kot to trdi g. Turšič. Prav tako Ministrstvo za finance ni nikoli izrazilo dvoma v postopke Ministrstva za kulturo. Občina Vitanje ima torej še vedno čas do konca meseca, da predloži ustrezno dokumentacijo o namenski porabi sredstev.
Predvsem pa nas veseli, da smo dolgoročno rešili problem financiranja KSEVTa: v sodelovanju krovnega Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Ministrstva za kulturo; slednje bo financiralo umetniške programe.
Pozdravljamo tudi čimprejšnji dogovor med občino Vitanje in Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo glede statusnega preoblikovanja KSEVTa.«