Nedavno smo poročali, da je na materinski dan, 25. marca, umrla najstarejša živeča oseba v Sloveniji Marija Žekš iz Beltincev, stara 109 let in 225 dni. Po njej je častitljivi naziv pripadel Katarini Rajšp iz Zgornjega Porčiča v Občini Sveta Trojica. A kot nam je potrdila njena vnukinja Polona, je draga mama, tašča, babica in prababica Katarina za vedno zaspala v domači postelji. O zdaj pokojni Katiki smo v zadnjih mesecih, sploh pa novembra lani, ko je dopolnila 106 let, izvedeli pravzaprav vse.
106 let je dopolnila novembra lani.
Rodila se je na istem naslovu, sicer v stari hiši, 24. novembra 1919, Mariji in Janezu Brunčiču, po katerih je podedovala devet hektarjev veliko posest. Poročila se je Alojzom Rajšpom, ki je prišel k njej iz Negove, ovdovela pa je v letu osamosvojitve, 1991. V zakonu sta se rodila najprej Feliks, nato pa Marjanca. Oba sta si ustvarila družino in starše obdarila s šestimi vnuki (Polono, Alenko, Metko, Klaro in Darinko ter Robijem) in devetimi pravnuki. Vse življenje je posvetila družini in vodenju kmetije. Njeno delo na domačiji zdaj nadaljujeta že upokojena Marjanca in njen mož Milan.
Nikoli izbirčna

Na materinski dan je postala najstarejša Slovenka. FOTO: Ludvik Kramberger
Katarina je bila zelo vesela, da si je Marjanca doma ustvarila družino in da naprej pelje kmetijo. Da je zemlja obdelana, še redijo deset telic, v preteklosti pa so se posvetili tudi prireji mleka. Marjanca nam je povedala, da je rada obiskovala cerkev, vse do premestitve jo je duhovnik, pater
Bernard Goličnik, obiskal vsak mesec, pa tudi pozneje so jo obiskovali duhovniki, ki upravljajo župnijo Sv. Trojica. Katarina je bila članica DU Sveta Trojica, rada je hodila na izlete in srečanja. Bila je tudi aktivna članica OO Rdečega križa Sveta Trojica, izleta z njimi se je še udeležila pri 100 letih. Nekoč nam je na vprašanje, kaj je pripomoglo do tako visoke starosti, odgovorila, da so zaslužni kmečko delo, gibanje na zraku in mirno družinsko življenje. Kot nam je povedala Marjana, je bila njena mama zadovoljna z vsem, tudi pri hrani ni bila izbirčna. Ob našem zadnjem srečanju, novembra lani, smo ji ob odhodu zaželeli zdravja in ji obljubili, da jo čez leto dni, ko bo dopolnila 107 let, znova obiščemo. Žal se to ne bo moglo uresničiti, zato naj ji bo lahka slovenska zemljica, ki jo je imela najraje. Njenim najbližjim pa izrekamo iskreno sožalje.
10 najstarejših
Na prvem mestu je zdaj Dragomila Keršovan - Dragica (25. novembra 1919), stara je 106 let. Drugi je Franc Gologanc (23. januarja 1920), tretja Marija Janežič (4. marca 1920). Na četrtem mestu je Ivan Bevk (23. maja 1920), na petem Olga Ogrin (18. julija 1920), na šestem Ivana Žuran (30. septembra 1920), na sedmem Danica Maganja (9. marca 1912). Osmi je Marko Brkić (19. marca 1921), deveta Anastazija Može (17. junija 1921) in deseta Zorka Mavrič (4. oktobra 1921).
Pogrebna slovesnost se bo začela z mašo zadušnico v cerkvi pri Sveti Trojici v Slovenskih goricah v torek, 7. aprila, ob 14. uri. Pokojno bodo pripeljali v farno cerkev uro pred pogrebom. Molitev za pokojno Katiko, kot so jo klicali mnogi, bo v domači cerkvi v ponedeljek, 6. aprila, ob 18. uri.

Družina ji je ob vsakem rojstnem dnevu priredila slavje. FOTO: Ludvik Kramberger

Vsi so jo imeli radi. FOTO: Ludvik Kramberger