LJUBLJANA – Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v pregledu dela sodišča v letih 1959–2014 ugotovilo, da je glede na število prebivalcev Slovenija prva po številu ugotovljenih kršitev človekovih pravic med 47 državami članicami. Sodišče je do konca leta 2014 prejelo več kot 8400 tožb iz Slovenije, razsodilo pa je v 323 primerih in v 304 ugotovilo vsaj eno kršitev.
»Slovenija je država, kjer se najbolj množično med vsemi članicami Sveta Evrope kršijo človekove pravice in temeljne svoboščine. Fišer in Masleša sta to s svojimi oprodami počela v totalitarizmu in to počneta tudi v demokraciji,« so v sporočilu za javnost zapisali v Odboru 2014, kjer menijo, da je to sramota in tragedija. Najprej slovenski tožilci in nato slovenski sodniki na vseh stopnjah sojenja so Sloveniji naredili neverjetno škodo, poudarjajo. »Moralno, poteptan je ugled vseh nas, nič krivih, in materialno, vse nastale stroške bomo morali plačati mi, davkoplačevalci. Najbolj prizadeti, posamezniki in posameznice, ki so jim bile kršene človekove pravice pa upravičeno poleg odškodnine pričakujejo tudi opravičilo. Opravičilo konkretnega tožilca in vsakega konkretnega sodnika, ki je kršil človekove pravice,« so še zapisali v sporočilu.
Zahtevajo odstop Masleše in Fišerja
Po objavi rezultatov ponovno zahtevajo odstop Fišerja in Masleše. Od slovenske izvršilne oblasti, pravosodnega ministra in predsednika vlade v 15 dneh pričakujemo objavo poročila z imeni vseh tožilcev in sodnikov, ki so sodelovali pri 304 primerih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Zahtevajo prikaz natančnih stroškov, ki so nastali v okviru teh postopkov, ter predstavitev načina, kdo in kako se bo v imenu slovenske države opravičil žrtvam množičnega kršenja človekovih pravic.
Poročilo bodo objavili na shodu 9. septembra ob 17. uri pred »hišo sramote in krivice« – vrhovnim sodiščem.