KAMNIK – »Ura je bila nekaj pred sedmo zvečer,« začne pripovedovati Robert, oče devetletnega učenca Osnovne šole Marije Vere z Duplice pri Kamniku. »Sin se je s sošolko ravno odpravljal domov, ko ju je na šolskem igrišču, ki je sicer zagrajeno, začel ogovarjati neznanec. Da naj prideta k njemu, češ da jima ima nekaj za pokazati. Otroka sta, hvalabogu, pravilno odreagirala, nista se mu približevala, čeprav naj bi, kot sta mi pozneje opisala, do njiju hotel priti celo čez ograjo. Ko sta pritekla domov, sta bila prestrašena in vsa iz sebe, govorila sta drug čez drugega, da sem ju komaj razumel.«
Po besedah devetletnikov naj bi bil moški srednjih let, visok okoli 180 centimetrov, sivih las, brez brkov in brade in brez izstopajočih posebnosti na obrazu. Oblečen naj bi bil v črno jakno. »Čeprav sva se z očetom sinove sošolke takoj odpravila ven in preiskala okolico igrišča, o moškem, ki sta ga opisala otroka, ni bilo več ne duha ne sluha,« pove Robert.
Že četrti primer
Le nekaj dni pozneje, v ponedeljek popoldne, naj bi se podoben primer zgodil v le nekaj kilometrov oddaljenih Mekinjah. Po besedah učenke tamkajšnje podružnične šole se je iz podaljšanega bivanja vračala domov, ko je opazila, da ji sledi bel kombi. V istem trenutku se je podala v tek, avto pa naj bi ji počasi sledil in se v nekem trenutku celo ustavil. Deklica se je zatekla v bližnjo hišo. Gospa, h kateri se je zatekla, jo je pospremila domov. Starši deklice so o dogodku nemudoma obvestili šolo in policijo.
»Naslednje jutro smo izvedli nekakšen krizni sestanek, na katerem smo se z razredniki dogovorili, da se o spornem dogodku pogovorijo s svojimi učenci,« nam je povedal ravnatelj osnovne šole Frana Albrehta Rafko Lah. Šola je še isti dan izdala opozorilo za starše. »Predvsem z namenom, da jim damo nekaj osnovnih napotkov, kako naj se o tem pogovorijo s svojimi otroki,« pojasni socialna delavka na kamniški osnovni šoli Tina Plahutnik.
To je bil samo od junija že četrti primer domnevnega poskusa nadlegovanja otrok na Kamniškem. Prvi se je zgodil v Nevljah, nato dvakrat na Duplici in zadnji v Mekinjah pri Kamniku.
Starši si želijo več nadzora
»Včasih se mi zgodi, da mi kdo reče, da je pri nas očitno res veliko čudakov, ko pa imamo toliko takšnih primerov. A jaz ne bi tako gledal na stvar. Morda smo pri nas le bolj občutljivi in se na te stvari hitreje odzovemo. Kamnik je majhno mesto, za te stvari se najbrž hitreje izve kot, denimo, v Ljubljani ali Mariboru. A v resnici je vsa Slovenija ena majhna vas. Nekdo, ki se je danes spravil na otroka v Kamniku, je jutri lahko v Celju ali kjer koli drugje. Zato je še toliko pomembneje, da pravočasno odreagiramo,« je prepričan Rafko Lah.
S tem se Robert strinja. »Težko opišem, kaj sem kot oče občutil, ko mi je otrok ves zmeden pripovedoval, kaj se mu je zgodilo. Najprej šok, potem jeza in seveda strah. Človek, hočeš nočeš, pomisli na najhujše.« Čeprav je o dogodku takoj obvestil policijo, pravi, da to (vsaj za zdaj) še ni obrodilo sadov. »Dejali so mi, da v tem primeru ni šlo za znake kaznivega dejanja, saj jih je moški zgolj ogovarjal. Po eni strani razumem, da morajo delati po zakonu in ne morajo kar tako pisati ovadb, po drugi strani pa si želim, da bi imeli več nadzora nad dogajanjem. Čeprav se ti dogodki na Kamniškem ponavljajo, v bližini šol in igrišč nisem opazil nobenega policista. Pa bi bilo dobro, da bi bili tam. Bodisi v uniformi bodisi v civilu. Najbrž si nihče ne želi, da bi ukrepali šele tedaj, ko bo že prepozno.«
Policija svetuje: Otroke seznanite, ne prestrašite »Policija se na vsako obvestilo o dogodku, v katerem je udeležen otrok, odzove nemudoma. Vsak naznanjeni primer obravnava individualno, saj podobna in natančna preiskava primera policiste usmerja k ugotovitvam, ali gre v posameznem primeru za kaznivo dejanje in katero. Namen policijske preiskave je vedno zaščita žrtve, identifikacija storilca, izsleditev tega ter ukrepanje zoper storilca. Policija pri ozaveščanju otrok sodeluje z vrtci in šolami v obliki različnih preventivnih akcij,« je dogodke na Kamniškem komentirala Maja Ciperle Adlešič iz službe za stike z javnostjo na Policijski upravi Ljubljana. Dodala je: »Nujno je, da otroke ozaveščajo tako starši ali skrbniki kot tudi druge zanj pomembne osebe (sorodniki, vzgojitelji, učitelji ipd.). Seveda je zelo pomemben tudi pristop ozaveščanja, ki naj otroke seznani z zadevo, in ne prestraši ali celo izzove pojave neutemeljenih prijav. Kar želimo poudariti, je tudi to, da vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamernega ogovarjanja (npr. nekdo sprašuje za pot ali po konkretni osebi), nikakor pa niti v teh primerih otroci naj ne prisedejo v vozilo.« |