LJUBLJANA – Mraz se stopnjuje, begunska kriza pa se ne umirja. Po podatkih Generalne policijske uprave (GPU) je v zadnjih desetih dneh na območje Slovenije do 6. ure danes vstopilo 73.553 tujcev. Tudi danes ponoči so jih varnostne službe in humanitarne organizacije sprejemale.
V Rigoncah v pričakovanju že tretje skupine danes
9.11: V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je bilo nastanjenih 995 migrantov. Danes nekaj pred 9. uro je prva skupina migrantov (okrog 750) začela zapuščati nastanitveni center v Gornji Radgoni. Odšli so proti nekdanjemu mejnemu prehodu. Avstrijski varnostni organi begunce sprejemajo, promet čez reko Muro pa je urejen s semaforji in poteka izmenično enosmerno.
Iz nastanitvenega centra Lendava trenutno poteka prevoz 489 migrantov v Gornjo Radgono. V sprejemnih centrih v Petišovcih in Dolgi vasi trenutno ni migrantov.
9.07: Po 9. uri policisti v Rigoncah pričakujejo novo, danes že tretjo skupino migrantov, ki bo prestopila zeleno mejo, je sporočila Alenka Drenik, predstavnica za stike z javnostjo na PU Novo mesto. Po podatkih hrvaških varnostnih organov so na vlaku, ki je pripeljal v bližino meje med državama, 1403 tujci. V sprejemnem centru Brežice je trenutno okoli 3500 migrantov, v začasnem centru Dobova 3100, v novem centru v Dobovi 2000, v Rigoncah pa še okoli 1200.
08.57: V nastanitvenem centru v Celju so včeraj zvečer nastanili še 300 migrantov, ki so v Slovenijo vstopili na območju Rigonc, sporočajo iz celjske policijske uprave. Nastanili so jih v nastanitveni center Celje, kamor so jih pripeljali z avtobusi.
V nastanitvenem centru je bilo nastanjenih že 247 migrantov, ki so včeraj okoli 16. ure iz Hrvaške prišli na mejni prehod Dobovec. Skupaj je trenutno tam 547 migrantov, ki bodo danes v dopoldanskem centru z avtobusi odpeljali v namestitveni center Šentilj.
V desetih urah preselili 4000 tujcev
Ponoči med 1. in 2. uro so slovenski policisti v Rigoncah sprejeli skupino migrantov, ki je prestopila zeleno mejo s Hrvaško. Po podatkih hrvaških varnostnih organov je bilo v tej skupini 1530 migrantov. Okoli 6. ure naj bi na zeleno mejo v Rigoncah prišla še nova skupina, ki naj bi štela 1250 tujcev, so zgodaj zjutraj sporočili iz Policijske uprave Novo mesto.
Tujce, ki so zeleno mejo prestopili v nedeljo zvečer in ponoči, so policisti pospremili in prepeljali v sprejemne in začasne centre v Brežice in Dobovo, kjer jim je bila nudena zdravstvena in humanitarna oskrba. V sprejemnem centru Brežice je trenutno okoli 3500 migrantov, v začasnem centru Dobova prav tako 3500, v novem sprejemnem centru v Dobovi pa 2000.
Vso noč so potekali prevozi migrantov z vlaki in avtobusi iz Brežic in Dobove v sprejemne in nastanitvene centre v notranjosti države. V zadnjih desetih urah je bilo tako preseljenih 4000 tujcev. Organizacijo prevozov in spremljanje migrantov policisti po navedbah Policijske uprave Novo mesto nadaljujejo tudi v jutranjih urah.
Preberite še: Val ušel nadzoru, Milanović: Če zmore Hrvaška, zmore tudi Slovenija
Skoraj 4300 beguncev prešlo čez mejo v Avstrijo
Največji je nastanitveni center v Šentilju, kjer je bilo danes ob 6. uri po podatkih Policijske uprave Maribor 1039 oseb. Pred tem je skoraj 4300 beguncev prešlo iz Šentilja čez mejo v Avstrijo.
V nastanitveni center v Šentilj so med drugim pripeljali skupino 570 beguncev, ki je v nedeljo popoldne prestopila državno mejo s Hrvaško na območju kraja Paradiž pri Cirkulanah, in še okoli 300 drugih oseb, ki so jih policisti sprejeli v sprejemnem centru na Gruškovju.
V sprejemnem centru Središče ob Dravi je bilo sprejetih 320 oseb. Tudi te so prepeljali v nastanitveni center v Šentilju.
V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je po podatkih Policijske uprave Murska Sobota trenutno nastanjenih 800 migrantov, v nastanitvenem centru v Lendavi pa 489.
Iz Brežic je bilo danes v jutranjih urah v sprejemni center v Petišovce prepeljanih okoli 170 migrantov, ki bodo po končanih postopkih evidentiranja nastanjeni v nastanitveni center v Gornjo Radgono. V sprejemnem centru v Dolgi vasi trenutno ni migrantov.
V Slovenijo je konec tedna vstopilo okoli 25.000 beguncev. Na notranjem ministrstvu so posvarili, da to presega meje razumnega, in opozorili na izčrpanost aktivnih na terenu.