V Dobrunjah, onkraj ljubljanske obvoznice, svoje življenje živita upokojenca Marjan in Silva Trtnik. Mirno naselje ju obdaja, njun mir pa se je od konca prejšnjega meseca malce skrhal , v nekaj tednih pa je – po komuniciranju z birokracijo na zavarovalnici Vzajemna ter Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije – nelagodje zaradi slepega birokratskega črevesa tako naraslo, da sta se obrnila na Slovenske novice. Gospod Marjan je že dolga leta naš naročnik, zato je navajen, da o težavah poročamo in jih poskušamo razrešiti.
Za šlamparijo ni obrazca
Njegovi težavi je ime Vzajemna, kjer je njegova žena do aprila letos dolga leta vplačevala zavarovalno premijo za dopolnilno zavarovanje: »Prej je imela trajnik pri Vzajemni, in so ji lepo trgali. Maja sva zamenjala zavarovalnico in sem prevzel plačevanje s svojega računa. Vse je bilo v redu,« prejšnje mesece opisuje Marjan. Pokaže tudi potrdilo Vzajemne, da je žena spremenila zavarovalnico. Konec septembra pa je ob pokojnini prejela obvestilo z ZPIZ: »Obvestila ni, če ni nobene obremenitve ali regresa. Žena niti ni bila pozorna, sam pa sem takoj ugotovil, da so ji odtegnili 27,62 evra na račun rubrike 58, torej dodatnega zavarovanja,« pove skrbni mož.
Trajnik za Vzajemno je bil preklican ob koncu zavarovanja, vmes sta štirikrat plačala premijo dodatnega zavarovanja pri Triglavu. Najprej sta poklicala na ZPIZ, kjer so jima povedali, da samo izvajajo naloge drugih: »Niso vedeli za napako, so pa pojasnili, da so drugi dolžni dati prave podatke glede obremenitev pokojnine.« Silva je nato odšla na zavarovalnico, s katero je prekinila sodelovanje pred pol leta: »Gospa se je takoj zagovorila, da so dobili star trak. 'Kar dobimo, to potrgamo,' je rekla. Povedali so, da bodo od 5. oktobra dobivali obrazce. Pa sem rekla, da ne potrebujem obrazca za njihovo šlamparijo.«
Popolna zmešnjava
Pa vendarle od začetka oktobra – torej takrat, ko ji je prejšnja zavarovalnica brez osnove trgala mesečni obrok – Silva kliče po enkrat na teden, »pa ni ne obrazca ne denarja«. Tudi njuni obiski na ustanovah niso bili kaj plodnejši: »Pojasnjujejo, da morajo najti tiste, ki so jim trgali. To se pravi, da ne gre za malo ljudi. Referentka, ki jo kličeš, ni kriva,« našteva Marjan. »Ko pokličeš, ne morejo vezati, spustijo telefon, ni odgovornih. Pustim jim svojo telefonsko, a me nihče ne pokliče nazaj.«
Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna je na svoji spletni strani 14. oktobra objavila novico o »tehnični napaki« pri pripravi datotek: »Zaradi napake pri nekaterih zavarovancih odtegljaj ni bil izveden ali je bil odtegljaj v napačnem znesku ali pa je bil neupravičen, ker je bila zavarovalna pogodba v preteklih mesecih že prekinjena.« Popolna zmešnjava, torej. »Lahko bi dali v javna občila, na televizijo, kaj se je zgodilo. Štos je v tem, da to ni edini primer. Lahko jih je še na tisoče,« sta družno precej realno razmišljala Marjan in Silva, ki ne uporabljata interneta in tega obvestila sploh nista mogla videti.
Komu so še trgali?
V resnici naj bi imeli na Vzajemni kar okoli 200.000 starejših zavarovancev, delež napake pa je majhen, je pojasnila Petra Juvančič z Vzajemne: »Smo že v sklepni fazi razreševanja zadeve, gre pa za tehnično napako pri zgolj nekaterih zavarovancih, ki plačujejo prek ZPIZ.« Težava je (tudi), da na Vzajemni nimajo številk računov, s katerih so trgali denar! Torej lahko le priporočamo slovenskim upokojencem, da na izpiskih pokojnine preverijo, ali jim Vzajemna po napaki ni trgala obroka dodatnega zavarovanja.
»Oni so znali vzeti z računov, zdaj pa ne znajo vrniti? Malo me skrbi, da lahko to naredijo kar tako, brez obvestila v javnosti,« je skeptična Silva. Čeprav naj bi tudi Trtnikova ta teden doseglo pojasnilo – na Vzajemni zagotavljajo, da so prav te dni vsem poslali obvestila: »Nekdanji zavarovanci, ki so imeli neupravičeni odtegljaj, bodo prejeli obvestilo z obrazcem za vpis številke transakcijskega računa za vračilo denarja.« Do Trtnikovih to še ni prišlo, a Marjan pravi: »Ampak vas na Slovenske novice sem klical, ker imajo na Vzajemni nemogoč odnos in po treh tednih zadeva za naju ni šla nikamor. Ne boli te 27 evrov, ampak odnos. Vzeli so brez osnove, z vračanjem pa imajo težave.« In tako čakata na svoj denar, ki jima ga sploh ne bi smeli vzeti! Še bolj je skrb vzbujajoče dejstvo, da lahko neko podjetje od države, točneje od ZPIZ, tako lahkotno »izterja« izplačilo z računa prejemnikov pokojnine, ti pa za to sploh ne (iz)vedo.