ZA BOLJŠE ŽIVLJENJE

Avstrijci pričakujejo 10.000 beguncev

V Nemčiji so pripravljeni na prihod beguncev. Nemška policija računa, da jih bo danes v državo, na Bavarsko, prispelo od 5000 do 7000.
STA, Mo. S.
 5. 9. 2015 | 13:18
 9. 9. 2025 | 04:56

DUNAJ – V Avstriji pričakujejo, da bi lahko v okviru trenutnega vala beguncev iz Madžarske k njim prišlo do 10.000 ljudi. Približno 6500 jih je že na avstrijskih tleh, je danes sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo. Madžarska sicer sporoča, da dodatnih avtobusnih prevozov ne načrtuje.

Madžarska je begunce, ki so se v petek pretežno iz Budimpešte peš odpravili proti meji z Avstrijo, ponoči tja začela voziti z avtobusi. Tako Avstrija kot Nemčija sta namreč pristali, da sprejmeta nekaj tisoč beguncev, ki so več dni na Madžarskem čakali na možnost za pot v ti državi.

Za azil zaprosila le deseterica

Po zadnjih podatkih je Avstrijo od jutranjih ur doseglo že približno 6500 beguncev. Ti sicer z meje pot nadaljujejo proti Dunaju ali Salzburgu, od koder imajo možnost potovati tudi naprej v Nemčijo. Na dunajsko postajo Westbahnhof je z meje že prispelo več kot 2000 beguncev, od katerih jih je večina bodisi s posebnimi vlaki bodisi z avtobusi že odpotovala proti Salzburgu. Kot je v sporočilu poudarila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl Leitner, želi velika večina beguncev, ki so ponoči prišli v Avstrijo, potovati naprej v Nemčijo. Doslej je za azil v Avstriji zaprosilo le deset ljudi.

V Nemčiji so pripravljeni na prihod beguncev. Nemška policija računa, da jih bo danes v državo, na Bavarsko, prišlo od 5000 do 7000, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Več sto policistov je pripravljenih, da jih ob prihodu oskrbijo, registrirajo in odpeljejo v sprejemne centre.

Morali so pešačiti

Avstrijska policija je na svoje madžarske kolege zaradi ravnanja sicer usmerila nekaj kritike, češ da pri prevozu migrantov niso pokazali pripravljenosti na sodelovanje. Avstrija jih je namreč zaprosila, da dovolijo svojim avtobusom iz obmejnega kraja Hegyeshalom potnike prepeljati prek meje v avstrijski Nickelsdorf, kjer so nanje čakali vlaki in avtobusi, a je madžarska stran to zavrnila. Zaradi tega so morali tisoči beguncev čez mejo peš, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Madžarska je medtem sporočila, da ne načrtuje dodatnih avtobusnih prevozov s postaje Keleti v Budimpešti na avstrijsko mejo. S petkovo odločitvijo, da jih tja prepeljejo z avtobusi, so se želeli izogniti izrednim razmeram, je na novinarski konferenci danes dejal tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs. »To je bila enkratna odločitev. Na mejo ne bomo niti s postaje Keleti niti iz sprejemnih centrov prepeljali nobenega migranta več,« je dejal po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI. Kot je dejal, so razmere v Budimpešti v zadnjih dneh postale nevzdržne, begunci pa vse manj pripravljeni na sodelovanje in vedno bolj agresivni.

Iz države sicer tudi danes poročajo o beguncih, ki so se iz sprejemnih centrov peš napotili bodisi proti Avstriji bodisi proti Budimpešti.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
OSEBNE FINANCE
PromoPhoto
NOVA GENERACIJA
PromoPhoto
ZAUPANJE
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
POVEZANI
Promo
IZGUBA
Promo
ZDRAVJE
Promo
GOSPODARSTVO
Promo
SKRB ZA VARNOST
PromoPhoto
TVEGANO
Sovoznik
Promo
PRIHODNOST
PromoPhoto
NASVET
Photo
ZDRAVJE
Promo
NAPAD
Promo
RAST