NEVAREN SEV

Ebola že nevarno blizu, pri sosedih v bolnišnici moški in ženska, ki sta se vrnila iz Afrike

Oba pacienta sta se vrnila z območja Ugande blizu meja z Demokratično republiko Kongo in Ruando.
Cepivo ne obstaja. FOTO: Glody Murhabazi/Afp
Cepivo ne obstaja. FOTO: Glody Murhabazi/Afp
B. K. P.
 26. 5. 2026 | 09:15
3:32

Po izbruhu novega nevarnega seva ebole, ki se hitro širi po afriški celini, oblasti zdaj sumijo, da sta humanitarna delavca virus prinesla v Evropo, in to nedaleč stran od nas, poročanje italijanskih medijev povzela Jutarnji list. V severnoitalijanski regiji Lombardija so razglasili zdravstveni alarm, potem ko sta se 31-letni moški in eno leto mlajša ženska vrnila iz Ugande, kjer sta preživela tri mesece ter začela kazati simptome omenjene bolezni, ki je toliko bolj nevarna, saj cepivo zanjo ne obstaja. Oba obolela so odpeljali v milansko bolnišnico Sacco, ki je specializirana za zdravljenje visoko tveganih nalezljivih bolezni. Lombardijski regionalni minister za socialno varstvo Guido Bertolaso ​​je potrdil, da so bili aktivirani postopki za nujne primere, in poudaril, da trenutno zdravniki »še niso prepričani, da gre za ebolo«, saj še niso prejeli rezultatov laboratorijskih testov, Bertolaso pa seveda »upa, da bodo testi negativni«. 

 V Demokratični republiki Kongo so v zadnjih tednih poročali o več kot 900 domnevnih primerih in 234 smrtnih primerih. FOTO: Gradel Muyisa Mumbere/Reuters
 V Demokratični republiki Kongo so v zadnjih tednih poročali o več kot 900 domnevnih primerih in 234 smrtnih primerih. FOTO: Gradel Muyisa Mumbere/Reuters

Oba pacienta sta se po njegovih besedah v Italijo vrnila z območja Ugande blizu meja z Demokratično republiko Kongo in Ruando, regijama, ki sta trenutno pod nadzorom zaradi povečanja primerov ebole. Italijanski zdravniki, ki poskušajo ostati optimistični, menijo tudi, da bi lahko v primeru omenjenih humanitarnih delavcev šlo tudi za določeno obliko malarije. Zdravstveno stanje 30-letne ženske je po besedah zdravstvenih delavcev precej hudo, lahko da jo bodo premestili na oddelek intenzivne nege, pišejo italijanski mediji, medtem ko ima moški trenutno temperaturo okoli 38 stopinj Celzija in prebavne težave, sicer pa z njim ni tako zelo hudo.

Ministrstvo za zdravje je v uradni izjavi poudarilo, da tveganje za ebolo v Italiji »ostaja zelo nizko«. Ministrstvo je tudi potrdilo, da nacionalni sistem za pripravljenost in odzivanje na nalezljive izredne razmere v celoti deluje, nenehno spremljajo razmere in tesno sodelujejo z regionalnimi oblastmi Lombardije, inštitutom za zdravje, bolnišnico Sacco v Milanu, bolnišnico Spallanzani v Rimu in drugimi zdravstvenimi ustanovami, ki sodelujejo pri obvladovanju epidemičnih izrednih razmer, so še sporočili z italijanskega ministrstva. V Demokratični republiki Kongo so v zadnjih tednih poročali o več kot 900 domnevnih primerih in 234 smrtnih primerih, vključno s smrtjo treh prostovoljcev Rdečega križa, za katere se domneva, da so se okužili z virusom med rokovanjem s trupli. Tudi oba italijanska humanitarna delavca sta razvila simptome, značilne za ebolo, vključno z visoko vročino, slabostjo, bruhanjem in črevesnimi težavami.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Sovoznik
Promo
ZDRAVJE
Promo
ELEKTRIKA
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
Promo
KOLENO
VIDEO
Promo
KJE POLNITI
Promo
DONOSNO
Photo
PRESENEČENJE
PromoPhoto
ZANIMIVO
PromoPhoto
FRANCOSKI ŠARM
Promo
LEPOTA
TEŽKE RAZMERE
PromoPhoto
ZDRAVJE
Promo
FINANCE
PromoPhoto
ZDRAVSTVO
PremiumPromo
FRANJA
SUVERENOST