DUNAJ – Po zaprtju meje s Hrvaško se je zdaj Madžarska odločila še za začasen poostreni nadzor meje s Slovenijo, je prek twitterja sporočil Zoltan Kovacs, tiskovni predstavnik madžarskega premierja.
Madžarska policija pa je sporočila, da je mejo med Hrvaško in Madžarsko včeraj nelegalno prečkalo 6290 ljudi, 23 madžarsko-srbsko mejo, v letošnjem letu pa skupno 389.779 beguncev. Péter Szijjártó, madžarski zunanji minister trdi, da Madžarska le varuje državne meje pred nanadzorovanim prilivom beguncev in s tem pa varujejo tudi vrednote in zakonodajo EU.
Od danes novi nadzori na slovensko-avstrijski meji
V Avstrijo je danes od polnoči do jutra prek mejnega prehoda Nickelsdorf iz Madžarske vstopilo 1700 beguncev, so po poročanju STA sporočile avstrijske deželne oblasti. V petek so na tej glavni prestopni točki med državama čez dan našteli 6500 migrantov.
Na avstrijskem Koroškem in Štajerskem bodo zaradi tega še okrepili mejni nadzor na meji s Slovenijo. Medtem ko so ga na avstrijskem Koroškem doslej sistematično izvajali le na mejnih prehodih pri predoru Karavanke in prelazu Ljubelj, bodo nadzor danes ob 20. uri uvedli tudi na prehodih Lavamünd (Labod) - Vič, Seebergsattel - Jezerski vrh, Grablach - Holmec in Korensko sedlo, je v petek zvečer povedal tiskovni predstavnik policije Rainer Dionisio.
Tudi na Štajerskem bodo okrepili nadzor, in sicer na prehodih Radgona - Gornja Radgona, Mureck - Trate in Šentilj. Namestnik vodje deželne policije Manfred Komericky je v pogovoru za časnik Kleine Zeitung ocenil, da bi Šentilj lahko postal »novi Nickelsdorf«.
Avstrija zaradi okrepljenega nadzora veča število policistov in vojakov na meji s Slovenijo, da bi tako zagotovili nadzirano prehajanje meje. Begunce naj bi na mejnih prehodih popisali, nato pa po besedah Komerickega prerazporedili po begunskih centrih po vsej Avstriji.