MED POREČEM IN PULJEM

Panika? Ob hrvaški obali večja koncentracija strupenih alg

Strupene alge so se najverjetneje namnožile zaradi visokih temperatur.
STA, S. U.
 18. 8. 2015 | 20:24
 9. 9. 2025 | 10:38

PULJ – Znanstveniki hrvaškega centra za raziskave morja so avgusta ob hrvaški obali na več plažah med Porečem in Puljem zaznali večjo koncentracijo strupenih alg iz roda ostreopsis, so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina danes sporočili z inštituta Ruđer Bošković.

Ob italijanski strani Jadranskega morja so strupene alge poleti pogoste, ob hrvaški obali pa so se doslej običajno pojavile kasneje, oktobra, navaja inštitut. Kot dodajajo, so se najverjetneje namnožile zaradi visokih temperatur.

Zaradi alg na Hrvaškem še niso izdali uradnega opozorila oziroma prepovedi kopanja, prav tako naj ne bi bile nevarne za človeka. Strokovnjaki še preučujejo razporeditev teh alg ob obali, da bodo morda izdali opozorilo, če se bo to izkazalo za potrebno.

Kot je pojasnil Martin Pfannkuchen iz centra za raziskave morja, so doslej zabeležili le nekaj primerov kožnih alergij. Opozoril pa je, naj se delov obale, kjer cvetijo strupene alge, izogibajo ljudje z obolenji dihal, še posebej astmatiki.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
LEPOTA
Photo
PRESENEČENJE
PromoPhoto
FRANCOSKI ŠARM
Promo
DONOSNO
PremiumPromo
FRANJA
Promo
ZDRAVJE
TEŽKE RAZMERE
Promo
ELEKTRIKA
Promo
KJE POLNITI
SUVERENOST
Sovoznik
VIDEO
Promo
KOLENO
PromoPhoto
ZANIMIVO
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
PromoPhoto
ZDRAVJE
PromoPhoto
ZDRAVSTVO
Promo
FINANCE