PULJ – Znanstveniki hrvaškega centra za raziskave morja so avgusta ob hrvaški obali na več plažah med Porečem in Puljem zaznali večjo koncentracijo strupenih alg iz roda ostreopsis, so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina danes sporočili z inštituta Ruđer Bošković.
Ob italijanski strani Jadranskega morja so strupene alge poleti pogoste, ob hrvaški obali pa so se doslej običajno pojavile kasneje, oktobra, navaja inštitut. Kot dodajajo, so se najverjetneje namnožile zaradi visokih temperatur.
Zaradi alg na Hrvaškem še niso izdali uradnega opozorila oziroma prepovedi kopanja, prav tako naj ne bi bile nevarne za človeka. Strokovnjaki še preučujejo razporeditev teh alg ob obali, da bodo morda izdali opozorilo, če se bo to izkazalo za potrebno.
Kot je pojasnil Martin Pfannkuchen iz centra za raziskave morja, so doslej zabeležili le nekaj primerov kožnih alergij. Opozoril pa je, naj se delov obale, kjer cvetijo strupene alge, izogibajo ljudje z obolenji dihal, še posebej astmatiki.
Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice družbe Delo mediji d. o. o. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.
