
Galerija

Avstrija dodatno zaostruje boj proti divjanju na cestah, nova pravila pa bodo še posebej prizadela voznike, ki grobo kršijo omejitve hitrosti. Že zdaj stroge kazni bodo s 1. oktobrom 2027 postale še strožje – oblasti bodo imele širša pooblastila za odvzem vozil, in to ne le tistih v lasti voznika.
Po novih pravilih bo vozilo mogoče trajno odvzeti v primerih ekstremnega prekoračitve hitrosti – za več kot 80 km/h v naseljenih območjih ali 90 km/h zunaj naselja. Za večkratne kršitelje bo meja še nižja, saj bodo ostali brez avtomobila že pri prekoračitvi za več kot 60 km/h v naselju oziroma 70 km/h izven njega. Doslej je bil ta ukrep omejen izključno na vozila v lasti voznika, vendar se bo to kmalu spremenilo. Od jeseni 2027 bo policija lahko zasegla tudi avtomobile, ki formalno niso v lasti kršitelja. To pomeni, da se bodo nova pravila uporabljala tudi za vozila, vzeta na leasing ali v najem, službene avtomobile ter vozila v lasti družinskih članov.
Odvzeti avtomobili ne bodo dolgo ostali v državni lasti, saj jih bodo prodali na dražbi. Večji del prihodkov, natančneje 70 odstotkov, se bo stekal v avstrijski sklad za varnost cestnega prometa, preostalih 30 odstotkov pa bo pripadlo zvezni državi.