STOCKHOLM – Nobelovo nagrado za medicino bodo letos prejeli Irec William C. Campbell in Japonec Satoshi Omura za njuna odkritja v zvezi s terapijo pri okužbah, ki jih povzročajo gliste, ter Kitajec Youyou Tu za odkritja v zvezi z zdravljenjem malarije, je sporočil Karolinski inštitut.
Polovico osem milijonov švedskih kron (848.000 evrov) vredne nagrade bosta prejela Campbell in Omura, ki sta iznašla avermectin, novo zdravilo proti rečni bolezni. Drugo polovico pa dobi Youyou Tu za odkritje protimalarika artemisinin.
»Ti dve odkritji sta človeštvu dali močno novo orožje za boj proti tem boleznim, ki oslabijo organizem in vsako leto prizadenejo na milijone ljudi,« je v utemeljitvi zapisal inštitut. Kot so dodali, dobrobiti teh odkritij, kot sta boljše zdravje in manjše trpljenje ljudi, ni moč izmeriti.
Z odločitvijo, da nagrado razdelijo med znanstvenike, ki se ukvarjajo z malarijo in s parazitskimi glistami, inštitut priznava napredek pri zdravljenju bolezni, ki jih povzročajo paraziti in pogosto prizadenejo najrevnejše prebivalstvo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Lani so si Nobelovo nagrado za medicino razdelili ameriško-angleški raziskovalec John O'Keefe ter norveški par May-Britt Moser in Edvard Moser za odkritje sistema pozicioniranja v možganih, 'notranjega GPS', ki človeku omogoča orientacijo v prostoru.
Nobelove nagrade podeljujejo od leta 1901 iz sklada, ki ga je ustanovil švedski industrialec in izumitelj dinamita Alfred Nobel. Dobitniki bodo nagrade, vredne po osem milijonov švedskih kron, prejeli na slovesnosti 10. decembra, na obletnico Nobelove smrti.