EVEREST – Japonski alpinist, ki je pred leti zaradi ozeblin izgubil vse prste na rokah, razen desnega palca, je zaradi slabih vremenskih razmer »le« 700 metrov pod vrhom 8848 metrov visokega Everesta opustil poskus, da bi priplezal na vrh najvišje gore sveta kot prvi plezalec po letošnjem aprilu, ko so plazovi na tem območju zasuli 18 planincev. »Trudil sem se po najboljših močeh, a sem ocenil, da se zaradi močnega vetra in snega ne bi vrnil živ, če bi šel še naprej,« je prek twitterja sporočil 33-letni Nobukazu Kuriki.
Prenevarna jesenska sezona
Alpinisti se po navadi na Everest in druge himalajske vrhove odpravijo maja, preden deževna sezona v višine prinese sneg. A tudi jeseni obstaja kratka plezalna sezona, takoj zatem, ko se umiri poletno deževje. Člani nepalske planinske zveze v Katmanduju so Kurikijev poskus tako pozno v letu označili za prenevarnega, saj obstaja velika nevarnost plazov in močnih vetrov, ki lahko plezalca dobesedno odpihnejo iz stene.
To je bil Kurikijev prvi poskus osvojitve Everesta po 2012. ko je v slabem vremenu na nadmorski višini 8230 metrov dva dni preživel v luknji v snegu in ko je zaradi ozeblin izgubil devet prstov na rokah. Kljub temu lahko s štrclji, ki so mu ostali, še vedno prime cepin in pripenja karabine v kline.
Kuriki je postal ne ravno vsakdanji obraz nepalskega prizadevanja za oživitev alpinističnega turizma v Himalaji po katastrofalnih potresih, ki so aprila in maja letos razdejali velik del države in v katerih je umrlo skoraj 9000 ljudi, med njimi tudi 18 članov odprave v baznem taboru pod Everestom. Japonski alpinist je nameraval vrh doseči sam in brez dodatnega kisika po isti smeri kot Edmund Hillary in Tenzing Norgay, ki sta 1953. kot prva človeka na svetu osvojila vrh Everesta, izbral pa si je zahtevnejši jesenski termin, saj naj bi bila to »najčistejša oblika plezanja, ki je vredna dodatnega tveganja«.