DOPING

Dopinški sum padel na Blažo

Mednarodna zveza je gorski kolesarki Blaži Klemenčič do nadaljnjega prepovedala nastopanje. Z novo kontrolo so odkrili, da naj bi pred tremi leti in pol vzela eritropoetin.
Marko Uršič
 21. 9. 2015 | 15:43
 9. 9. 2025 | 06:52

Kolesarji sebi in drugim kar ne kanijo dati (dopinškega) miru. Ne le tisti na cestah, tudi gorski, vsaj takšne podatke v javnost daje Mednarodna kolesarska zveza. Slovenska gorska kolesarka Blaža Klemenčič se je namreč znašla na seznamu tekmovalk z začasno prepovedjo nastopanja, članico nizozemskega Habitat MTB Teama namreč sumijo zaužitja prepovedane snovi eritropoetin. No, zanimiva stvar je to, da so ji sumljivi vzorec odvzeli že 27. marca 2012, svetovna protidopinška agencija pa ga je vnovič, z novejšimi in bolj zanesljivimi metodami, analizirala 3. septembra letos, med svetovnim prvenstvom v Andori. Tako naj bi v urinu razkrili eritropoetin, in to je bilo, ko je Klemenčičeva nastopala za mednarodno pisano ekipo Felt-Ötztal-X-Bionic. Nizozemci iz Habitata so po objavi suspenza sporočili, da z Blažo predčasno končujejo pogodbo, enako tudi z Robertom Pintaričem, njenim trenerjem in partnerjem; Pintarič je bil pomočnik vodje ekipe. Je pa nekdanji odlični cestni kolesar, specialist za vožnjo na čas, z izbruhom afere tudi odstopil kot slovenski selektor za gorsko kolesarjenje. Dokončno bosta pogodbi obeh Slovencev nični, če pozitivni test potrdi še druga analiza, Klemenčičeva mora to zahtevati v sedmih dneh. Oba s Pintaričem za zdaj trdita, da je test razkril napačne vsebnosti.

No, 35-letna Blaža Klemenčič in Tanja Žakelj sta sicer prvi imeni slovenskega gorskega kolesarjenja. Zdaj začasno suspendirana Kranjčanka je lanska evropska podprvakinja v olimpijskem krosu, letos se je okitila z bronom, že leta 2004 je bila na EP zlata v maratonu, leto pozneje pa bronasta. S svetovnih prvenstev ima maratonska srebro in bron iz let 2005 (2. mesto) in 2004. Klemenčičeva je sicer prva Slovenka, ki je dobila tekmo v gorskokolesarskem svetovnem pokalu, to je bilo leta 2005 v maratonu v nemškem St. Wendlu. Včeraj smo želeli izvedeti več od Blažinega trenerja Roberta Pintariča, ta pa nam je po prenosnem telefonu poslal naslednje sporočilo: »Spoštovani, v interesu preiskave ne dajemo izjav.«

No, Pintarič je imel z dopinškimi policisti težave že pred devetimi leti. Na kontroli je bil pozitiven gorski kolesar, član njegovega kluba Pintatim. Robert Pintarič nam je takrat zadevo pojasnil z naslednjimi besedami: »Amaterski član našega kluba je menda kadil travo. Kaj kdo dela v prostem času, je njegova stvar in nima zveze s klubom, zato se ta distancira od dogodka.« No, tokrat pa bo vse (skoraj) povsem jasno po drugi analizi vzorca. Medicina je namreč angel in vrag v eni osebi.
 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
PromoPhoto
KULTURA
Photo
POČITNIŠKA MALHA
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
PromoPhoto
ZDRAVJE
Promo
PRIHODNOST
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
SKRB ZASE
PromoPhoto
DONOSNO
PromoPhoto
SPREMEMBA
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
RECEPTI
VIDEO
Sovoznik
Promo
POVEZANI
PromoPhoto
NASVET
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
ZDRAVJE