V slovenski košarkarski reprezentanci med pripravami na evropsko prvenstvo spremljajo tudi dogajanje v Makedoniji, saj bodo potomci Aleksandra Velikega ena od slovenskih preprek na poti v drugi del tekmovanja. Enake želje imajo Makedonci, to nam je razkril izkušeni kapetan in slovenski zet Vlado Ilievski, ki se je vrnil v izbrano vrsto. »Dobro treniramo,« pravi Ilievski, ki smo ga poklicali v Litvo, kjer Makedonci igrajo prijateljski tekmi z domačini, potem pa se bodo odpravili v Španijo. »Ritem je naporen, a se ne damo, dobro nam gre, razmere za delo so dobre, igralci pa voljni in željni dokazovanja,« hvali soigralce Ilievski, ki vadi pod taktirko novega selektorja. Dobrih 40 dni pred začetkom EP je bilo namreč precej turbulentno na makedonski košarkarski zvezi. Najprej se je zamenjalo vodstvo, potem še selektor. Namesto znanca slovenske košarkarske scene Aleksandra Džikića so Makedonci za selektorja vzeli Marjana Srbinovskega. »Bilo je turbulentno. Džikić je odšel. A vsem nam mora biti jasno, igramo za državo, za našo Makedonijo, ne pa za selektorja, pa naj bo to Srbinovski ali Džikić,« Ilievski pojasni, kako razmišljajo s soigralci. Marjanu pomaga Pero Blaževski, ki je v sezoni 2004/2005 igral v domžalskem Heliosu, direktor reprezentance pa je Zare Markovski.
»Počutim se zelo dobro, še vsaj leto dni bom igral na tujem, podpisal sem pogodbo z italijanskim Orlandini Basket. Ker je počutje takšno in ker želim pomagati državi, sem se odzval vabilu,« Ilievski pojasni, zakaj kljub 35 letom še vedno s takim žarom brani barve Makedonije, v Zagrebu pa bo po letih 1999, 2011 in 2013 še četrtič zaigral na evropskem prvenstvu. Jasno mu je, da njemu in ekipi v Zagrebu ne bo lahko. Hrvati, Slovenci, Grki in Gruzinci hočejo na eno od štiri mest, tudi Nizozemci ne želijo biti le turisti ali stranski igralci. »Za prva štiri mesta se obeta ogorčen boj, verjamem, da nam lahko uspe,« je optimist Ilievski, ki še kako dobro pozna Slovenijo. »Ekipa je spremenjena. Manjka vam tudi Goran Dragić, a tudi v tej zasedbi si zaslužite veliko spoštovanje. Bodo pa morali za to ostali pokazati toliko več,« meni o izbrani vrsti selektorja Jureta Zdovca.
Morda bi bilo Slovencem z Makedonci lažje, če bi jim uspelo naturalizirati Američana Bryanta Dunstona, a to ni bilo mogoče zaradi toge zakonodaje. Ta igralec je bil prav tako v igri za makedonski dres. »Tudi pri nas ga ne bo,« pove Ilievski, čigar ekipa pa brez naturalizirancev vendarle ne bo. Richard Hendrix bo vnovič igral za Makedonce, prej so makedonsko državljanstvo prejeli še Jeremiah Massey, Marques Oscar Green in Bo McCalebb. »S temi igralci imamo same dobre izkušnje, z McCalebbom pa smo bili četrti v Evropi. To niso le dobri igralci, temveč tudi dobri ljudje,« Ilievski pohvali vse tujce, ki so doslej nosili dres njegove reprezentance. »Verjamem pa, da bomo tudi tokrat imeli bučno podporo s tribun,« se nadeja kapetan Makedoncev.