Ker Slovenska policija ni premogla 143 policistov iz svojih posebnih enot, da bi jih poslala varovat javni red in mir na prvenstveni derbi med nogometaši Olimpije in Maribora, zeleno-beli niso dobili dovoljenja upravne enote Ljubljana za organizacijo tekme. Na četrtkovih pogovorih so pri klubu jasno dali vedeti, da lahko namesto načrtovanih 200 dodajo še 100 varnostnikov, in predlagali, da bi bilo policistov nekaj manj, pa so dobili odgovor, da ni na voljo niti manj policistov. Prvi mož Olimpije Milan Mandarić, ki je letos prevzel upravljanje kluba za štiri milijone evrov, vsaj toliko pa je še vložil v delovanje kluba v tej sezoni, je pred sedmo silo z grenkobo pojasnjeval položaj. »Hvala, da ste prišli, da z nami delite bolečino in razočaranje,« je poklapano govoril poslovnež svetovnega kova, ki v 30 letih še ni imel takšnih izkušenj v nogometnem poslu v ZDA, Belgiji, Franciji in Angliji, in nadaljeval: »Gre za višjo silo in to moramo razumeti. Toda kolikor že to razumem, se ne morem sprijazniti s tem v več desetletjih mojega predsednikovanja v različnih klubih. Odločitev upravne enote seveda spoštujemo. Vsi v klubu smo si želeli v tej tekmi videti vsa pozitivna znamenja vrnitve velike Olimpije. Radi bi videli poln stadion, ljubezen navijačev do kluba in ekipe. No, to se bo zagotovo zgodilo v prihodnosti, ko bomo igrali derbije in bo na dan lahko prišla evforija. V imenu kluba bi se opravičil gledalcem, ker jim pač ne moremo zagotoviti spektakla. Verjamem, da razumejo in da bodo z nami na naslednjih tekmah. Mi si bomo še naprej prizadevali ustvariti veliko Olimpijo. Moramo se pač vklopiti v sistem, v katerem živimo. Nikogar ne krivimo za to, gre pač za nesrečne okoliščine. Ne počutimo se, kot da smo kaznovani. Upamo, da bo derbi čim prej. Zdaj je na potezi Nogometna zveza Slovenije, da določi nov termin tekme.«
Vstopnice za neodigrani sobotni derbi med Olimpijo in Mariborom bodo veljale za dvoboj teh ekip, ko bo Nogometna zveza Slovenije določila nov termin tekme. Tisti, ki si takrat ne bodo mogli ogledati tekme, lahko vstopnico vrnejo na prodajnem mestu, kjer so jo kupili, in denar jim bodo vrnili. |
Pooblaščenec Olimpije na pogovorih s predstavniki mesta in policije je bil odvetnik Franci Matoz: »Policija je v svojem varnostnem načrtu, po katerem naj bi bilo na stadionu približno 13.000 ljudi, ocenila, da bi potrebovala minimalno 143 policistov. Njihova varnostna ocena je, da je to prireditev z visokim tveganjem glede na možnost kršitve javnega reda in mira. Zaradi izrednih dogodkov z migrantskimi tokovi policija ni sposobna zagotoviti niti manj policistov od 140, torej niti 50 ali 60, če bi ocenili, da je tveganje ob tem dogodku manjše od sedanjega. Na podlagi tega se je upravna enota odločila, da prepove organizacijo derbija.« V taboru vijoličnih so bili kratki in jedrnati: »Obžalujemo odločitev o odpovedi derbija. Želeli smo igrati, žal pa smo se morali sprijazniti s sklepom pristojnih organov. Pričakujemo naslednji datum derbija, za ekipo pa je že spremenjen program nadaljnjih aktivnosti in za nas se zdaj začenjajo priprave na naslednjo tekmo. V sredo v Ljudskem vrtu proti Rudarju.« Prvi možni prosti termin za obračun Ljubljančanov in Mariborčanov je sreda, 4. novembra.
V središču Goričani in Domžalčani
Tudi v teh izrednih razmerah pa velja tista, da se bo nogomet igral naprej ne glede na vse težave. Naziv derbi kroga tako prevzema obračun drugouvrščene Gorice in tretjeuvrščenih Domžal, ki bo jutri ob 17.45 v novogoriškem športnem parku. Goričani imajo na lestvici tri točke prednosti pred jutrišnjimi gosti, tudi zaradi tega, ker so sredi avgusta rumeno-modre premagali na njihovem igrišču (3:2). Zanimivo je, da se je to zgodilo v 6. krogu, od takrat pa Domžalčani še sploh niso izgubili, štirikrat so zmagali in štirikrat remizirali. Trener Luka Elsner ne bo mogel računati na rekonvalescenta Dejana Milića in Amedeja Vetriha, ki je še v prejšnji sezoni igral za Gorico.
Na drugi strani ima njegov kolega Miran Srebrnič skrbi pri sestavi udarne zasedbe, saj kaznovana Amel Džuzdanović in kapetan Alen Jogan ne smeta igrati. Dobro je vsaj to, da se je v klub vrnil Nejc Mevlja. Prav on bi namreč lahko v obrambi zamenjal Jogana, če je seveda ustrezno pripravljen. V klub se je po dolgem času in v drugačni vlogi vrnil tudi nekdanji reprezentant Matej Mavrič Rožič, ki je bil nazadnje športni direktor Luke Koper, zdaj pa bo na severnem Primorskem opravljal delo tehničnega koordinatorja članskega moštva, deloval bo tudi v mlajših selekcijah. Zaradi lažje poškodbe gležnja je vprašljiv nastop prvega strelca lige Blessinga Elekeja (tako kot Andraž Šporar je zabil devet golov), a je verjeti, da bo stisnil zobe za obranitev drugega mesta na lestvici Prve lige Telekom Slovenije. Preostali pari 15. kroga: Rudar – Luka Koper, Zavrč – Celje (obe danes ob 17. uri) in Krka – Krško (jutri ob 14. uri)
Petinpetdesetletni avstrijski trener Peter Pacult je na klopi Zavrča zdržal zgolj dve tekmi (poraz na tekmi z Gorico in remi v pokalu z drugoligašem Dravo). Zaradi slabe komunikacije z igralci (govori samo nemško) se je alfa in omega kluba Miran Vuk odločil, da bo končal sodelovanje z nekdanjim odličnim napadalcem. Vodenje moštva je zaupal 52-letnemu Milku Djurovskemu, ki je nazadnje deloval na Slovaškem, bil je trener trenutno devetouvrščenega prvoligaša ViOn Zlate Moravce v 12-članski ligi. Nekdanji as Crvene zvezde in Partizana je bil prisiljen oditi zaradi neporavnanih denarnih obveznosti kluba. |