Stožice, Stožice, Stožice! To se v teh dneh plete po mislih nogometnih privržencev, ki bodo v soboto zagotovo romali na naš največji stadion, kjer se bo ob 20. uri v 15. krogu Prve lige Telekom Slovenije začel veliki derbi med Olimpijo in Mariborom. Objekt ob severni ljubljanski obvoznici pa je tema pogovorov tudi zato, ker ob mariborskem Ljudskem vrtu kandidira za prizorišče povratne reprezentančne tekme med Slovenijo in Ukrajino v dodatnih kvalifikacijah za euro 2016. Ta tekma bo na sporedu v torek, 17. novembra, torej tri dni po prvem obračunu (verjetno v Kijevu). Po nedeljskem žrebu so iz Nogometne zveze Slovenije (NZS) pa tudi iz ukrajinske zveze sporočili, da bodo še ta teden razkrili prizorišča novega zgodovinskega obračuna, kjer bo ob izjemnem rezultatskem podvigu v igri tudi 12 milijonov evrov zaslužka, kakršna je nagrada za uvrstitev na evropsko prvenstvo v Franciji.
Torej Stožice ali Ljudski vrt? Mnenja so različna, sploh zato, ker ima večina iz zdajšnjega rodu reprezentantov krasen spomin na zmago proti Rusiji v LV, kjer so si priigrali nastop na svetovnem prvenstvu 2010 v Republiki Južni Afriki. Četa pod komando takratnega selektorja Matjaža Keka si je prav hram pod Kalvarijo izbrala za domicilnega, zdaj pa ni več čisto tako. Čeprav... Kapetan Boštjan Cesar ni hotel dvigniti palca niti za enega niti za drugega. Andraž Kirm je bil po nedavni tekmi v San Marinu povsem jasen: »Igralci nimamo dosti vpliva na to, če pa se mene vpraša, bi izbral Maribor. To bi verjetno rekla tudi večina soigralcev, a o tem bodo odločali drugi. Zdi se mi, da se ta generacija bolje počuti tam, kjer smo naredili velik rezultat z uvrstitvijo na svetovno prvenstvo v Južni Afriki. Tudi atmosfera okrog Ljudskega vrta nam je nekako bolj pisana na kožo.« Sicer je tudi selektor Srečko Katanec že povedal, da mu je (vsaj javno) vseeno, kje se bo Slovenija pomerila z Ukrajino, saj da ima rad obe prizorišči.
Ob občutkih in spominih pa bodo pri NZS upoštevali še druge kriterije pri odločitvi. Stožice so namreč udobnejše in predvsem večje (16.693 sedežev), saj sprejmejo skoraj 4000 gledalcev več kot Ljudski vrt (12.994 sedežev). Omogočiti več navijačem, da spodbujajo izbrano vrsto, je močan argument, manjšo težo pa ima dejstvo, da bi bil tudi izkupiček od vstopnic večji v Ljubljani. Naslednja stvar, ki ne gre v prid LV, pa je dotrajana zahodna tribuna. Pustimo nogometnim veljakom, da odločijo, vsakršni izbor je pravzaprav dober za Katančeve fante. Upajmo samo, da bodo vsi igralci zdravi in dovolj kakovostni, da premagajo Ukrajince, pri tem pa bodo morali dihati kot eno z navijači.