JUBILEJNA SEZONA

Slovenke so uganka, prav tako Lindsey Vonn

V avstrijskem Söldnu se jutri začenja 50. sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju.
Drago Perko
 23. 10. 2015 | 10:02
 9. 9. 2025 | 03:11

LJUBLJANA – Do koledarske zime je še daleč, tista tekmovalna se začenja jutri. To ne bo navadna sezona (minila bo brez velikih tekmovanj, svetovnega prvenstva oziroma olimpijskih iger), ampak jubilejna 50. sezona svetovnega pokala. Premiera bo, kot je to že v navadi, pripadla avstrijskemu Söldnu, uvodna veleslaloma za dekleta in fante bo gostil ledenik Rettenbach. Prva bodo na sneg stopila in se v lov na točke že jutri podala dekleta, v nedeljo še fantje. Sezona se bo končala 20. marca s finalnimi preizkušnjami v švicarskem St. Moritzu.

Mikaela Annina naslednica?

Po mesecih dela in čakanja na resno preizkušnjo narašča temperatura v vseh taborih. Vsi komaj čakajo na prve rezultate, ki bodo lakmusov papirček (ne)uspešnih priprav. Za hip je vsa ta razmišljanja v kot potisnila huda poškodba prve dame minule sezone in domače matadorke, 26-letne Anne Fenninger. V tej sezoni je ne bo na sneg, po težki poškodbi desnega kolena je jasno, da bo tekme svetovnega pokala spremljala iz bolniške postelje in domače dnevne sobe. Fenningerjeva si je strgala križno in stransko vez, poseg je opravil dr. Christian Hoser na zasebni kliniki Hochrum pri Innsbrucku. Po operaciji je povedal, da gre za težko poškodbo, a še vedno ne najtežjo. Kljub temu se še niso povsem polegla ugibanja, ali ta nemara ne pomeni konec kariere za dvakratno dobitnico velikega kristalnega globusa.

Rodil se je Josef

Razloge za veselje pa imata Marlies Schild Raich in njen mož Benjamin. V sredo je na svet privekal njun prvorojenec Josef, čestitke pa na njun naslov dežujejo z vseh strani. Upokojena smučarja si bosta leto 2015 zapomnila tudi zaradi poroke, vzela sta se 25. aprila letos po enajstih letih skupnega življenja. 

Domačo čast na prvi tekme sezone bo tako poskušala rešiti Eva-Maria Brem, druga veleslalomistka zadnje sezone. V lov na stopničke se bodo podale tudi eno leto starejša in izkušenejša ameriška čudežna deklica Mikaela Shiffrin, ki jih šteje 20, 24-letna Švicarka Lara Gut in 26-letna Nemka Viktoria Rebensburg. Prav v Shiffrinovi mnogi vidijo glavno kandidatko za osvojitev velikega kristalnega globusa. Še vedno ni jasno, ali se bo na startu pojavila njena rojakinja Lindsey Vonn, ki okreva po poškodbi levega gležnja. Tega si je 31-letna smučarka zlomila 13. avgusta letos. Karavana pa ne bo osiromašena samo zaradi Fenningerjeve, manjkala bo tudi naša Tina Maze, ki si je po vseh naporih privoščila nekaj počitka. Ali se bo Korošica prihodnje leto vrnila, še ni jasno.

Brez izgovorov

Na uvodnem veleslalomu bo slovensko čast branil kvartet Katarina Lavtar, Ana Drev, Tina Robnik, Maruša Ferk. Prve tri so imele že zagotovljeno mesto v ekipi za Sölden, Ferkova pa je v internih kvalifikacijah v dveh vožnjah ugnala Ilko Štuhec. »Če gledam na celoto, sem z narejenim zadovoljen, dekleta lepo napredujejo,« nam je včeraj povedal glavni trener Denis Šteharnik, ki na smučarke ne polaga velikega bremena: »Če si dober v Söldnu, je super, če nisi, pa tudi ni panike. Jasno je, da je še dovolj časa do tiste prave sezone.«

Morda bi bila pripravljenost boljša, če ne bi trenerji sredi lanske sezone dobili odpovedi, za nameček pa so se ekipe formirale pozno, sredi julija. »Manjkata dva dela sezone: zaključek prejšnje in začetek nove,« opozori Šteharnik, ki je realen, čudežev v kratkem času ni mogoče narediti. »Ukvarjamo se z resnim športom, nekaj časa za trening je zmanjkalo. Ne moremo in ne smemo blefirati. Potrebujemo čas, čez noč ne gre, zavedamo se, da smo v zaostanku,« še izvemo od Šteharnika, ki pohvali motiviranost in prizadevnost smučark. »Če bomo tako nadaljevali, bomo pravi v decembru, ko se tekme vrstijo druga za drugo,« je optimističen glavni trener deklet, ki pri orisu razmer ne išče alibijev ali izgovorov.

Ker ekipa ni šla na južno poloblo, so tudi drugače od preostalih ekip periodizirali treninge, nazadnje so trenirali na Pitztalu. Primerjav z drugimi ekipami še niso delali, za to bo več časa po nastopu v Söldnu, ko se selijo na Švedsko. Reprezentanca je imela tudi nekaj smole: najprej je zbolela Ana Drev in izpustila dva tedna treninga, pol manj prisilnega počitka je bilo pri Tini Robnik, Katarina Lavtar je bila prej kos virusu. Prav Lavtarjeva je po slovesu Mazejeve tista, od katere se največ pričakuje. Tega se zaveda, od te vloge ne beži. Smučišče na ledeniku Rettenbach dobro pozna, za nameček je prav tu osvojila svoje prve točke svetovnega pokala. »Ne bi bilo slabo, če bi imeli še nekaj več časa za trening,« prizna Katarina, ki pa se veseli, da v praksi preizkusi napredek v tehniki. Pri tem sta ji bila v veliko pomoč trenerja Šteharnik in novinec v strokovnem štabu Aleš Brezavšček. Po tekmi v Söldnu se svetovni pokal 14. novembra nadaljuje s slalomom v finskem Leviju, po severnoameriški turneji pa bodo smučarke na stari celini spet tekmovale 12. decembra.
 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
ZAPOSLITEV
Promo
RECEPTI
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
PODJETNIŠTVO
Promo
NAPAD
Promo
BOLEČINE V HRBTU
POČITNIŠKA MALHA
Promo
ZDRAVJE
Promo
ZAUPANJE
Promo
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
PRIHODNOST
Promo
IZGUBA
Promo
SKRB ZASE